Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_18.png

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
144
531
675
2557
754623
image1 image2 image3

MAŁŻEŃSTWO


Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej najpóźniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Niedochowanie tego wymogu może skutkować nawet przesunięciem zaplanowanego przez narzeczonych terminu na późniejszy. Zaleca się, aby o planowanej dacie ślubu powiadomić duszpasterza jak najwcześniej, może się bowiem okazać, że w planowanym terminie odprawiany będzie już inny ślub. Wcześniej, tzn. nawet już rok przed ślubem, kiedy jest na to więcej czasu, narzeczeni mogą odbyć nauki przedślubne i związane z tymi naukami wizyty w poradni rodzinnej.

Jak to zostało wspomniane powyżej, najpóźniej trzy miesiące przed planowaną datą ślubu nupturienci powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej, by dopełnić wszelkich koniecznych formalności. Z duszpasterzem ustalą wówczas również termin spisania protokołu przedślubnego.

Do tego zaś potrzebne będą następujące dokumenty:

  • dowody osobiste nupturientów,
  • odpis świadectwa chrztu, jeśli nupturient był ochrzczony w innej parafii. To świadectwo nie może być wystawione wcześniej niż 3 miesiące przed okazaniem spisującemu protokół,
  • świadectwa wystawione przez katechetę na zakończenie katechizacji w szkole średniej,
  • jeśli już miało to miejsce – świadectwa o przebytych naukach przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej,
  • jeśli nupturienci zawarli wcześniej związek cywilny – świadectwo ślubu wystawione przez USC,
  • jeśli ślub ma być konkordatowy – nupturienci zgłaszają się do na około 1-2 miesiące przed ślubem w USC, celem dopełnienia formalności cywilnoprawnych i pobrania dokumentów potrzebnych do zawarcia małżeństwa konkordatowego. Zaświadczenia z USC mają określoną ważność 3 miesięcy. Należy więc zwrócić uwagę, by nie pobrać ich za wcześnie, bowiem w dniu zawierania małżeństwa muszą być ważne.

 

W czasie spisywania protokołu przedślubnego duszpasterz:

  • wystawi prośbę o wygłoszenie zapowiedzi do parafii zamieszkania drugiego nupturienta;
  • poinformuje nupturientów o formie skorzystania ze spowiedzi przedślubnej;
  • ustali inne szczegóły związane z uroczystością zaślubin (np. dekoracja kościoła)

 

Nupturienci powinni również odpowiednio wcześniej zamówić sobie p. Organistę i ustalić z nim szczegóły dotyczące ewentualnego doboru pieśni wykonywanych w czasie uroczystości zaślubin. Jeśli życzeniem nupturientów miałby grać organista spoza naszej parafii, należy wcześniej uzyskać na to akceptację ks. Proboszcza.