Odpust 2020

W niedzielę 21 czer­wca świę­towal­iśmy Uroczys­tość Nar­o­dzenia Św. Jana Chrz­ci­ciela — Patrona naszej parafii, prosząc o jego wstawiennictwo przed Bogiem w naszych sprawach i intencjach. Uroczys­tej sumie odpus­towej z pro­cesją eucharysty­czną prze­wod­niczył nasz proboszcz ks. Jan Palus.

W dzień Odpustu Parafialnego szczególnie uroczyście przeżywana jest Suma i Procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem, w której biorą udział przedstawiciele wszystkich stanów, ale pamiętać musimy nade wszystko o Duchowym Odpuście dla naszej duszy.

W dniu odpustu można uzyskać odpust zupełny, ofiarować go za siebie lub za zmarłych, pod zwykłymi warunkami, tzn.: stan łaski uświęcającej, wolność od jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencji papieża Franciszka.

Jubileusz 30-lecia pracy duszpasterskiej naszego księdza proboszcza

16 czerwca 2020 r. odbyła się uroczysta Msza św., podczas której 30-lecie kapłaństwa obchodził nasz Proboszcz ks. Jan Palus. Ksiądz Proboszcz dziękował Bogu za dar kapłaństwa w 30. rocznicę święceń.

Czcigodny Księże Proboszczu !

30 lat temu na  słowa Boga: „Pójdź za mną”- odpowiedziałeś „tak” . Wierny swemu powołaniu obchodzisz piękny jubileusz .

Razem z Tobą dziękujemy Panu Bogu za te lata pełne radości, doświadczeń i zmagań.

Drogiemu Jubilatowi
Proboszczowi parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach

Księdzu Janowi Palusowi

z okazji jubileuszu 30-lecia pracy duszpasterskiej serdeczne i gorące życzenia zdrowia, siły i pogody ducha, pomyślności w realizacji wszelkich zamierzeń, mocy Ducha św. i opieki Matki Bożej na każdy dzień oraz wielu łask Bożych w podjętym trudzie  budowania naszej wspólnoty parafialnej i na każdy dzień trudnej, ale jakże pięknej i owocnej pracy oraz wielu jeszcze pomyślnych i szczęśliwych lat w naszej parafii

życzy wspólnota parafialna

Boże Ciało 2020

Uroczystość Bożego Ciała w tym roku miała wyjątkowy charakter. Cieszyliśmy się, że zniesione zostały limity osób, które mogły uczestniczyć w mszy świętej, a także z nowych wytycznych, które pozwalały, przy zachowaniu właściwych środków bezpieczeństwa, na przeprowadzenie  procesji. Nie zobaczyliśmy jednak tradycyjnej procesji w naszej parafii.

Nie mając wcześniej pewności, jak będzie wyglądała sytuacja sanitarno-epidemiczna i wynikające z niej przepisy,  postanowiono, że tegoroczna procesja Bożego Ciała będzie miała nieco inny wymiar.

W tym roku uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) przypadła 11 czerwca. Po Mszy Św. o godz. 8.00 odprawionej przez ks. Jana Palusa, wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła z przystankami przy czterech ołtarzach. Na procesji nie obowiązywał limit osób, ale wszyscy uczestnicy musieli być w maseczkach albo w odstępach odległości 2 m pomiędzy wiernymi. Ze względu na dużą ilość zakażeń w kilku rejonach naszej Diecezji nie były organizowane w tym roku procesje ulicami parafii. Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała była wyrazem naszej wdzięczności za obecność Pana wśród swojego ludu przeżywającego czas epidemii. Dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że nas zachował w zdrowiu i pozwolił przetrwać trudny czas epidemii i izolacji społecznej, który tak mocno  dotknął nas w wymiarze wspólnotowego przeżywania wiary, liturgii i życia sakramentalnego.