1915

Cierpienie jest tajemnicą, którą chyba najtrudniej zrozumieć. Wierzę jednak, że nawet takie cierpienie, które po ludzku wydaje się niezawinione, ma ukryty sens.”

/ks. J. Twardowski

XXVII - Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego, obchodzony w Kościele 11 lutego czyli w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, to inicjatywa papieża Jana Pawła II zapoczątkowana listem z 13 maja 1992 roku, skierowanym do przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego odbywają się rokrocznie najczęściej w jednym z sanktuariów maryjnych.
Tegoroczny Światowy Dzień Chorego przebiega pod hasłem "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie", zaś centralne obchody odbędą się tym razem w Kalkucie w Indiach.

W poniedziałek 11 lutego  obchodziliśmy w naszej parafii Światowy Dzień Chorego. Zaproszenie na Mszę św. i wspólną modlitwę  skierowane było zwłaszcza do wszystkich chorych, cierpiących  i osób w podeszłym wieku. Podczas Mszy św. była możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Cennym darem dla chorych było udzielone im Błogosławieństwo lourdzkie. Papież Franciszek w swoim orędziu na ten dzień pisał:  Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji. Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”.