Wybór języka

Polish English German

Obrazy

1_76.png

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Użytkownicy

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszyscy
260
922
2384
9270
668875
image1 image2 image3


Rocznica Pierwszej Komunii Świętej

W niedzielę 25 maja, o godz. 11.00 w naszym kościele miała miejsce wielka uroczystość. Rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej obchodzili uczniowie klas III. Było to dla nich ogromne przeżycie, mimo, że przez cały rok mogły przystępować do Sakramentu Pokuty i przyjmować Pana Jezusa. Mszę Świętą w ich intencji odprawił nasz proboszcz – ks. Jan Palus, który wygłosił też Słowo Boże.
Podobnie jak przed rokiem, tak i tym razem Liturgia rozpoczęła się przed wejściem do świątyni. Tam dzieci zostały przywitane przez Księdza Proboszcza i uroczyście zostały wprowadzone do kościoła, a następnie na znak przyjętego wcześniej chrztu świętego, pokropione święconą wodą.
Dzień rocznicy I Komunii Świętej był dobrą okazją, by dzieci na nowo odnowiły przyjaźń ze swoim z PanemJezusem. Mając Jezusa w swoim sercu będą Go niosły do swoich domów, do szkoły a przede wszystkim kochały drugiego człowieka, tak jak On.

Na zakończenie Mszy św. były podziękowania od dzieci skierowane do Księdza Proboszcza i Rodziców.

 

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej

We wtorek, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 33 rocznicę zamachu na papieża Jana Pawła II.

13 maja 1917 roku w Fatimie wydarzyło się Pierwsze Objawienie Najświętszej Maryi Panny.

Tradycyjniejużw okresie od 13 maja do 13 października w naszej parafii odbywają się nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny.

W dniu wczorajszym tj. 13 maja o godzinie 17.30 odbyło się w naszej parafii pierwsze w tym roku nabożeństwo Fatimskie, a po nabożeństwie Msza święta. Na nabożeństwie zgromadziło sięwielu czcicieli Matki Bożej. Przewodniczył mu ks. proboszcz Jan Palus. Nabożeństwo rozpoczęło się procesją z figurą Matki Bożej Fatimskiej, w czasie której, idąc z zapalonymi świecami odmawiamy Różaniec św. Jednak tym razem pogoda nie dopisała. Padał deszcz, dlatego z procesją zawróciliśmy do kościoła, gdzie wspólnie odmówiliśmy modlitwę różańcową, a po nabożeństwie uczestniczyliśmy w Mszy św. Nabożeństwa Fatimskie zawsze przyciągająwielu parafian, którzy przez wstawiennictwo Matki Bożej pragną uprosić potrzebne łaski dla siebie i swoich rodzin tak też było i tym razem.

13 maja 1917 roku Matka Boża objawiła się w Fatimie trojgu dzieciom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Przedstawiła im się jako Królowa Różańca i wezwała wszystkich do odmawiania tej modlitwy w celu nawrócenia grzeszników. Wcześniej przed objawieniami Najświętszej Marii Panny dzieci trzykrotnie na pobliskiej górze Loca do Cabe ujrzały Anioła Pokoju, który prosił dzieci, aby gorąco modliły się o pokój na świecie. Podczas ostatniego spotkania z dziećmi (przy obecności 70 tys. ludzi) Maryja powiedziała: "Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają Różaniec i pokutują za grzechy".

Z objawieniami w Fatimie wiążą się tzw. trzy tajemnice fatimskie. Pierwsze dwie ujawniono już kilkadziesiąt lat temu. Ostatnią przedstawił światu Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Fatimie w maju 2000 r. oznajmiając, że właśnie opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie właśnie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

 

UROCZYSTOŚĆ 50 – LECIA PRZYSTĄPIENIA DO I KOMUNII ŚW.

„Gdzieś nas posadził Boże tam wyrastamy i w proch naszego życia, się obracamy... bo człowiek życie ma piękne wtedy, kiedy jest otwarty na Boga...”(bł. Edmund Bojanowski)

11 maja 2014 roku obyła się piękna uroczystość 50 - lecia przystąpienia do I Komunii św. Bohaterowie tego dnia jako dzieci przystąpili do I Komunii św. w 1964 roku. Dziś wspólnie uczestniczyli w uroczystej Mszy św. którą odprawił i wygłosił Słowo Boże ks. proboszcz Jan Palus.

I niby jak mówią słowa piosenki „nie odnajdzie więcej nas ta sama chwila...” to ta chwila odnalazła tegorocznych Jubilatów, chwila sprzed 50 lat. Znów w tym samym miejscu w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach, przeżywali spotkanie z Bogiem w Najświętszej Eucharystii.

Jak każdego roku, w Niedzielę Dobrego Pasterza Kościół katolicki szczególnie modli się o liczne powołania do kapłaństwa. Ks. proboszcz w kazaniu przypomniał, czym jest powołanie chrześcijanina. Szczególnymi powołaniami są powołania do kapłaństwa - tak bardzo istotne, nie tylko dla świętości życia indywidualnego, powołanego do służby Bożej człowieka, ale dla świętości życia całego ludu Bożego. Powołanie do kapłaństwa jest przede wszystkim darem Bożej miłości, jest owocem Bożej łaski. Jest to dar Boga dla całej społeczności ludu Bożego, dla nas wszystkich. Na powołania kapłańskie i na kapłanów musimy patrzeć przede wszystkim przez pryzmat wiary. Powołanie jest wielką tajemnicą Boga, który wzywa tego, kogo On chce, dlatego często sami powołani nie potrafią sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie oni zostali obdarzeni tym szczególnym, tajemniczym darem. Bóg powołuje każdego człowieka do świętości. Jest to podstawowe powołanie każdego z nas. Dróg i sposobów prowadzących do świętości jest tyle - ilu jest ludzi. Każde powołanie w Kościele ma przybliżać człowieka do świętości, ma jej służyć. Wszystkie wybory, jakich dokonujemy w naszym życiu, powinny przybliżać nas do świętości.

Ks. proboszcz w dalszej części kazania życzył Jubilatom, aby potrafili, dokonując wielu wyborów w życiu, dochować wierności Jezusowi, chociaż drogi ich życia mogą czasem być kręte i nie zawsze łatwo będzie znaleźć odpowiedzi na najprostsze pytania. Wtedy należy wierzyć, że człowiek może się odrodzić do prawdziwego i godnego życia w każdym momencie swojej egzystencji i że największą radością człowieka jest spotkanie z Jezusem Chrystusem, Bogiem – Człowiekiem. A obecny świat potrzebuje świadków Jezusa Chrystusa. Każdy z nas na wzór Apostołów powinien swoją postawą w sposób czytelny świadczyć, że jest Jego uczniem i takiej postawy z całego serca życzył ks. proboszcz Jubilatom na dalsze lata ich życia.


WYSTAWA

Od 5 maja 2014 r. w sobotach naszego kościoła parafialnego można oglądać wystawę prac nagrodzonych w konkursie RATOWANIE ZABYTKÓW NASZEJ MAŁEJ OJCZYZNY pod patronatem Ks. bp. Jana Kopca. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Gliwicach – Brzezince.

Uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka

Gminny Dzień Strażaka rozpoczął się Mszą św. odprawioną w naszym parafialnym kościele.

W sobotę 3 maja 2014 r. o godz.14.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji żyjących i zmarłych Strażaków Gminy Rudziniec oraz ich rodzin. Mszę św. celebrował i Słowo Boże wygłosił kapelan strażaków ks. Piotr Faliński. Obecnych strażaków, zaproszonych gości i wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. proboszcz Jan Palus. Mszę św. swoją grąuświetniła ParafialnaOrkiestra z kapelmistrzem p. Bernardem Pallusem. Dla strażaków to czas podziękowania swojemu patronowi św. Florianowi za pracę i opiekę. Po eucharystii obchody strażackiego święta przeniosły się na plac przed budynkiem OSP w Widowie. Poczty sztandarowe wraz z orkiestrą parafialną oraz druhny i druhowie z jednostek OSP Gminy Rudziniec przemaszerowały korowodem na teren przed Dom Strażaka w Widowie. W części oficjalnej uroczystości były okolicznościowe przemówienia oraz odznaczenia dla druhów strażaków.

Z okazji "Dnia Strażaka" składam serdeczne podziękowania druhnom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. Jednocześnie życzę niewyczerpanej siły i mnóstwa wytrwałości, wyrozumiałości bliskich, błogosławieństwa Bożego, opieki św. Floriana, a także licznych sukcesów oraz wiele satysfakcji z pracy i służby społeczeństwu.

Ks. Proboszcz Jan Palus

 

Maj - miesiąc ofiarowany Maryi


Gdyby przeprowadzić plebiscyt na najpiękniejszy miesiąc, z całą pewnością palmę pierwszeństwa zdobyłby maj. Być może mogłyby z nim konkurować wrzesień lub październik ze swymi fantastycznymi jesiennymi barwami, ale maj ma swój niezwykły urok nie tylko w kolorach, zapachach, ale w całej naturze, która rozkwita z nową siłą, powraca do życia po zimowym uśpieniu. Niepowtarzalna wielobarwność i mnogość kwiatów, dynamizm wylewającej się z każdego zakątka zieleni. Dodatkowo towarzyszy temu różnorodność ptasich śpiewów. I to wszystko, jakby oprawione, bardzo często ciepłem słonecznej pogody. Nic więc dziwnego, że taki właśnie miesiąc człowiek w swojej pobożności już dawno temu postanowił ofiarować Matce Boga – Maryi.

Zawierzyć własne sprawy

Nabożeństwa Majowe poświęcone Najświętszej Maryi Pannie są wyjątkową okazją, by przez modlitwę, wyśpiewane pieśni, przez cichą osobistą rozmowę – zawierzyć Matce Bożej własne sprawy, ukazać zasupłane problemy, a nawet złożyć u Jej stóp całą swoją niedolę. Ona z matczyną miłością i zatroskaniem przedstawia je swojemu Synowi i Jego Ojcu, by wyjednać łaskę i miłosierdzie, które przez Nią spływają na tego, kto Jej zaufał. Matka Boska jest najpewniejszą drogą ich otrzymania.

Maryja, ta lilija, co Pan Bóg wybrał Ją,
Pozdrawiam Ją też i ja, z radosną w oku łzą.
Ten kwiat niepokalany, ma promienisty blask,
On wleje w serca rany, w potrzebie wiele łask.

W tych słowach zawiera się cały sens majowego Nabożeństwa, dla którego warto udać się na spotkanie z Matką Bożą. Jej skuteczne pośrednictwo sprawia, że osobiste sprawy, troski, niedole codziennego życia trafiają przed Oblicze Jej Syna i Boga Ojca.

Nabożeństwo majowe - historia i tradycja

Każdego roku w maju w kościołach, a także przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych rozbrzmiewają przepiękne pieśni maryjne. Tą piękną formą czci wobec Matki Najświętszej są Nabożeństwa Majowe. Większość mariologów twierdzi, że Nabożeństwo Majowe narodziło się w XVIII wieku. Jego rodowód jest jednak znacznie wcześniejszy. Gromadzenie się i śpiewanie pieśni na cześć Matki Bożej było znane już w latach 430-450. Wielkim orędownikiem takiej formy modlitwy był św. Cyryl Aleksandryjski. Nieco później miesiąc ku czci Maryi święcono w Ziemi Świętej, w Syrii i Grecji. W Kościele zachodnim w I tysiącleciu maj jako miesiąc Maryi święcono raczej sporadycznie. Dopiero na przełomie XIII i XIV w. powstała ponownie myśl, aby "ten miesiąc poświęcić Tej prawdziwej Królowej Wiosny - Maryi". Pierwszym, który rzucił tę myśl, był król hiszpański Alfons X. Władca ów zapraszał do udziału w Nabożeństwach Majowych, sam często brał w nich udział i swoim poddanym zalecał gromadzenie się w porze wieczornej na modlitwy wokół figur Matki Bożej. W XVI w. nabożeństwo to propagował św. Filip Nereusz, a w wieku XVII zaczęli je odprawiać włoscy dominikanie. W następnym stuleciu Nabożeństwo Majowe objęło swym zasięgiem coraz większe obszary. Największym apostołem Nabożeństwa Majowego w XVIII w. był włoski jezuita o. Alfons Muzzarelli, którego oficjalnie uważa się za twórcę tej formy kultu maryjnego. On to bowiem całe swoje życie poświęcił propagowaniu tego nabożeństwa. Z Kolegium Rzymskiego Ojców Jezuitów zwyczaj praktykowania Nabożeństwa Majowego przejęły szkoły zakonne w innych krajach, a w 1814 r. papież Pius VII nadał mu ostateczną i całkowitą aprobatę kościelną, zaznaczając, że "należy upowszechniać je i odtąd staje się ono powszechne w całej Europie, a wkrótce na całym świecie". W Polsce Nabożeństwo Majowe publicznie zostało zaprowadzone po raz pierwszy w 1837 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie, nieco potem w Krakowie, na Jasnej Górze i w kilku innych kościołach. W niespełna 30 lat rozszerzyło się po całej polskiej ziemi. Dziś nie ma świątyni katolickiej, gdzie by nie było odprawiane. W 1859 roku Papież bł. Pius IX przypisał do Nabożeństwa majowego - na które składa się Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nauka kapłana oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem - liczne odpusty. Nabożeństwo Majowe jest cenne dla wszystkich, ale szczególnie dla grzeszników i dusz prowadzących życie wewnętrzne. Pierwsi mają możność otrzymania wielkiego miłosierdzia Bożego, drudzy - postąpienia w miłości i zjednoczeniu z Bogiem i Najświętszą Maryją Panną.

Rozpoczęliśmy maj, miesiąc w całości dedykowany Matce Najświętszej. Zachęcam gorąco do licznego udziału w nabożeństwach majowych, które w naszej parafii odprawiamy codziennie ( oprócz czwartku) o godz. 17.30. W czwartki po Mszy szkolnej, a w niedziele o godz. 15.00.

Ks. Proboszcz Jan Palus